top of page

A kínált kézműves tevékenységek közül az egyik legkedveltebb a gyöngyfűzés, gyöngyszövés. A gyöngyfűzés általában a fiatalabbak mestersége, melynek során gyöngyből és rézdrótból állat-figurákat készítenek. Nagyon aranyos állatkák szoktak születni. A nagyobbakra inkább a gyöngyszövés jellemző, mert egy gyöngyszövés elkészítése több előkészületet, időt és türelmet kíván. Az elkészült műveket pedig rendkívül sokféleképpen fel tudják használni: készülnek karkötők, fejpántok és nyakbavalók.

 

Szintén népes csoportot vonz a fafaragás és bőrtárgyak készítése. Minden évben rengeteg fegyver készül, köztük főként íjak és kések. A bőrtárgyak készítése terén újat általában a törzsfőnökök tudnak mutatni, de mivel nyitott ember az indián, hamar rákapnak a bőrműveseink az új dolgokra.

 

A faragás az egyik legnehezebb mesterségeink közé tartozik. Ennek ellenére egyre több komolyabb alkotás születik, főként törzsi botok készülnek. Vannak indiánjaink, akik ma már hivatásszerűen foglalkoznak fafaragással.

Habár mi egy békés törzs vagyunk, és nem támadunk meg senkit, mégis szoktuk a célbalövést gyakorolni a rendszeres íjászatokkal és légpuskalövészetekkel. Igaz ugyan, hogy rengeteg saját készítésű fegyverünk van, de ezeken a lövészeteken mégis inkább a megbízható, boltban vásárolt "fegyvereket" használjuk.

 

Egyre több olyan kis indián csatlakozik hozzánk, akiket az esti felderítés hoz leginkább lázba. Ilyenkor az indiánok Öregmedve utasításait követve átvizsgálják a táborhelyünk környékét, lehetőleg úgy, hogy ne vegyék őket észre. Ez a legizgalmasabb feladatok közé tartozik, hisz hogy is ne lenne egy este 11-kor teljes csendben végrehajtott akció izgalmas...

 Törzsi Élet
 Törzsfőnökök

​• Öregmedve (Wesztl László) – a táborunk egyik alapítója, lelke. A gyöngyfűzéstől a kosárkészítésen át nagyon sok tevekénységben kipróbálta magát az évek során, mégis a fafaragás, késkészítés és a bőrdíszművesség lettek a kedvencei, ezeket tanítja a gyerekeknek is a táborban. Emellett ő a Törzsfőnökünk, aki az esti törzsi gyűléseken elmond minden tudnivalót, és mindenről értesül. Emellett az esti tábortűznél az ő vezetésével szoktunk együtt énekelni, a gyerekek évtizedek óta szívesen hallgatják saját szerzésű meseit is.

• Nagymedve (Ölbei László) – a táborunk másik alapítója, lelke. Nyugdíjas népművelő, közösségszervező. Sajnos a betegsége miatt az utóbbi években visszavonult és a szervezői feladatokat is átadta, de időnként azért még ellátogat a táborba.

• Tűzvarázs (Vesztl Zsófia) – Öregmedve lánya, a legelső tábor óta részt vesz az Indiántábor életében. Bábszínész és pedagógus végzettségű. A tábori tevékenységek közül a raffiázás, gyöngyszövés, talizmánkészítés és a kecsuafonás a kedvenc tevekénységei, tavaly óta táborszervezőként is tevékenykedik. Már három gyermeke is lelkes táborlakó.

• Vasmacska (Szalai Tünde) – Nagyon régen visszajáró törzsfőnökünk, akinek már a gyermekei is a tábor kistörzsfőnöki csapatát erősítik. Ékszerkészítés, házi totemkészítés, indián karkötő készítés, valamint újrahasznosított anyagokból készült díszek készítése a területe. Civilben tanítónő.

• Plüssmaci (Hajbáné Zsuzsanna) - Szintén az Indiántábor régen visszajáró, oszlopos tagja. Mackóvarrás és egyéb kedves állatfigurák kézzel varrását tanítja a gyerekeknek. Egészségügyi végzettséggel rendelkezik, így az apróbb sebesüléseket szakszerűen el tudja látni.

• Jódarázs (Kiss Balázs) is régebb óta visszajáró törzsfőnökünk, a táboron kívül a Unicef-nél dolgozik. A szervezői stáb tagja, a pénzügyek és a számlák adminisztrációja, a tábor alatt pedig a bevásárlások, beszerzések intézése a feladata. Emellett, amikor ideje engedi, Öregmedve jobbkezeként szívesen farag, barkácsol a gyerekekkel, és segít nekik a bőrözésben is.

Madártoll (Vesztl Fanni) szintén Öregmedve lánya, aki gyerekkorától sokáig részt vett tábor életében. Iparművész végzettségű, aki mindenféle technikával gyönyörű ékszereket, díszeket tud alkotni, ezeket szívesen és türelmesen tanítja a gyerekeknek is.

Asszem (Zsombok Krisztián) Törzsfőnöki csapatunk legújabb lelkes tagja, szívesen kézműveskedik, de az esti játékokban is lelkes és a zászlózásnál is számíthatnak rá a gyerekek.

Könyvmoly (Válé Judit) Az Indiántábor visszajáró, visszatérő tagja, civilben könyvtáros. Ahol tud, segít: konyhai ez+az mellett a kézműveskedésben is szívesen részt vesz.

Szárnyaló (Rekvényi Márta) Az Indiántábor visszajáró, immár kisgyerekeivel visszatérő tagja. Szívesen batikol és nemezel, de a konyhai kisebb feladatokból is kiveszi a részét. Az Indiántábor alapítói, törzsfőnökei es kistörzsfőnökei egy valódi közösséget alkotnak, van akinek már a gyerekei, unokái is táborozóként visszajárnak.

 

Néhány éve alakult ki a Kistörzsfőnökök csoportja az idősebb, jó néhány szezont megjárt indiánok köréből. 

1. Érkezés a táborba és elmenetel

A tábor helyszínén várjuk a gyerekeket az első napon. Lehetőleg hétfőn 10-11 óra között érkezzenek meg a gyerekek, hogy közösen el tudjuk kezdeni a tábori életet. Utazás egyénileg. Kérjük, hogy a gyerekekért vasárnap 10-11 óra között érkezzenek meg.

2. Étkezés:

Minden csoportban napi ötszöri étkezést biztosítunk: reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora. Ez turnusonként néhány alkalommal tábortűzi „tüttyölt ratyli” készítéssel is kiegészül. Az ebédet és a vacsorát étteremből rendeljük.

3. Elhelyezés:

Magyarhertelend, Tábor utca 7. • Gyerektábor, elhelyezés faházakban • Tervezett gyermeklétszám: 35-40 fő • Felnőttek száma: 7-9 fő turnusonként (plusz segítő kistörzsfőnökök, 4-5 fő)

4. Programok:

A tábor során az indiános keretjáték segítségével különböző indiánok által is ismert kézműves mesterségek alapfogásaiba igyekszünk beavatni a résztvevőket, így többek között sort kerítünk agyagozásra, gyöngyfűzésre, batikolásra, íjkészítésre, vándorbot faragásra, zsebtotem készítésre, kőbaltakészítésre, nemezelésre, bőrözésre, harcidísz-festésre, szerszámélezésre, faragószerszám készítésre, raffiázásra, álomfogó készítésre, mackóvarrásra, pólónyomtatásra. Aprogramkínálat turnusonként változhat. Nincs kötelező ébresztő, nincs kötelező program, foglalkozás.Anap folyamán a törzsfőnökök különféle kézműves tevékenységeketfolytatnak, amikhez szabadon lehet csatlakozni, mindent készségesen megmutatunk. De lehet zászlózni, fát gyűjteni, bogarászni, kirándulni is fogunk egyszer egy héten a Mecsekben, este énekelni a tábortűznél, közös esti játékokban részt venni, őrjáratozni...

 

5. Így zajlik egy napunk:

Ébredés tetszés szerint, a reggelit (illetve a tízórait, uzsonnát is) rugalmas időkeretek között biztosítjuk. A tábor során csak a kiránduláskor vagy esetleges külső büfé látogatásakor van sorakozó. A reggeli, délelőtti óráktól estig folyamatosan, több helyszínen zajlanak a kézműves tevékenységek a törzsfőnökökkel. Mindenféle technikákat segítünk elsajátítani, a szerszámokat biztonsággal használni és igazán szép dolgokatlehet készíteni. Segítünk egyéni ötleteket is megvalósítani, az elmélyült tevékenykedést bátorítjuk, de ha valaki megpihenne egy kis játék, futkározás idejére, később is folytathatja a megkezdett munkákat. Ebéd közösen az étkezőben zajlik, az esti vacsora tálalása szintén. Ebéd után szokott lenni büfé lehetőség, tavaly egy kis fagyisautó házhoz jött a táborhoz. Ebéd után lesz lehetőség telefonon beszélni a gyerekekkel- aki szeretne. Délután folytatódik a kézműveskedés,de szokott még lenni íjjal lövészet, zászlózás játék is. Estefelé elpakolás, fagyűjtés az esti tábortűzhöz a szomszédos erdőben. Szabad játékra is egész nap van lehetőség. Minden este van törzsi gyűlés a tábor összes résztvevőjével, amikor elmondjuk, hogy mi történt aznap, illetve mi várható másnap, a fontos tudnivalók, szabályok is ilyenkor hangzanak el. Minden nap elmondjuk a közös csatakiáltást. Vacsora közösen, utána közösségi játékok, vagy szabad játék igény szerint, este tűzgyújtás, közös éneklés, Öregmedve mesél. Éjjeli őrjárat is van, amikor kis feladatokat kapnak a 2-4 fős kis gyerekcsapatok, és lopakodva felderítik a tábor körüli területet. Időnként még esti sütögetésre is sor kerül. Heti egyszer félnapos kirándulásra megyünk a Mecsekbe.

 

6. Együttélésünk alapjai:

Legfőbb szabályunk, közös „indián” hitvallásunk, hogy mindent szabad, ami nincs másnak az ártalmára. Figyelünk egymás testi-lelki épségére, és az éles eszközöket, szerszámokat, gépeket, kizárólag felnőtt felügyeletében lehet használni. Bár nincs takarodó, éjfélkor véget ér a nap. De aki fáradt, előbb is nyugovóra térhet. Aszobákban, ha már valaki pihen, csöndben kell lenni, és nem szabad villanyt kapcsolni.Atábor berendezéseit, és egymás holmijait rongálni, tönkretenni tilos.

 

7. Mit érdemes pakolni?

Megfelelő mennyiségű fehérneműt, nyári laza öltözetet, meleg, sportos öltözéket, kiránduláshoz megfelelő cipőt, esetleg gumicsizmát. Tisztálkodó felszerelést, törölközőt, könnyű esőköpenyt, stb. Kis hátizsákot, kulacsot, naptejet, kullancsriasztót, zseblámpát érdemes hozni. A kézműveskedés, fagyűjtés, kirándulás során könnyen piszkolódhatnak a ruhák, ezért érdemes nem a legszebb darabokat küldeni. Batikoláshoz, pólófestéshez festhető pólókat.

 

8. Egészségügyi kérdések:

Kérjük, jelezzék, ha gyermekük rovarcsípésre allergiás, ételérzékeny, ha huzamosabb ideig gyógyszert szed, stb., ha szükségesnek érzik „használati utasítást” is mellékelhetnek. Mivel a Mecsekben, erdővel körülölelt területen vagyunk, így kullancs előfordulhat, gondoskodjanak valamilyen kullancsriasztó szerről is, illetve kötelességünk tájékoztatni a szülőket, hogy a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen javasoljuk a védőoltást. 

9. Kapcsolattartás:

Ha szeretnék elérni gyermeküket telefonon, de nincs a gyermeküknél mobiltelefon, SMS üzenetet lehet küldeni (megjelölve a gyermek nevét, akinek szánják az üzenetet) Vesztl Zsófia (Tűzvarázs) törzsfőnök telefonjára: 0620/524-4409. Az üzeneteket rendszeresen megnézzük, szükség esetén visszahívást kezdeményezünk. Mivel napközben folyamatosan a gyerekekkel vagyunk, így kérjük, tényleg csak indokolt esetben hívjanak, nem tudunk korlátlanul rendelkezésre állni telefonon.

 

10. Mindenféle „kütyükről”:

A táborban szeretnénk, ha minél több időt töltenének a gyerekek a természet közelségében, békés tevékenykedéssel, kézműveskedéssel, esti nagy közös játlékokkal, éjjel őrjáratozva, tüzet, csillagokat bámulva… Ezért kérjük, ha lehetséges, ne is küldjenek a gyerekekkel telefont, videójátékot, zenelejátszót és egyéb eszközöket. Ha a Szülőnek és a gyermeknek nagyobb biztonságot ad, el lehet hozni a mobiltelefont, de idén is szigorúan naponta max. 1 alkalommal (ebéd utáni időszakban) fogjuk odaadni az összegyűjtött, névvel ellátott készülékeket, telefonálás, üzenetváltás céljából annak, aki szeretné. A telefon egyedül a szülőkkel, hozzátartozókkal való kapcsolattartásra engedélyezett, de tapasztalatok szerint érdemes ezt is korlátozottan használni, mert a gyerekeket kizökkenti a tábori életből. (Úgy tapasztaltuk, néhány nap alatt enyhülnek az elvonási tünetek!) internetkapcsolattal rendelkező telefonokon kérjük, hogy állítsák be a gyermekvédelmi korlátozásokat, mert a táborvezető felnőttek nem tudják a véletlenül-kéretlenül felugró internettartalmakat a nap folyamán ellenőrizni. Kérjük, hogy a táborozás előtt feltétlenül beszélgessenek erről a gyerekeikkel, hogy ne érje váratlanul őket, tényleg szeretnénk ha legalább egy-egy hétre kiszabadulna mindenki a képernyők fogságából.

fontos tudnivalók
bottom of page